neděle 5. prosince 2010

Dubai 2004

V roce 2003 nás na doporučení přátel přizval organizátor českého pavilonu k účasti na mezinárodní veletrh Global Village v Dubai ve Spojených Arabských Emirátech. Zkušenost to byla k nezaplacení. Hory lidí, kteří zboží zkoumali VŠEMI smysly, o ceně se dokázali dlouho a vášnivě přít až nakonec nic nepořídili. Zkrátka Orient se vším všudy.

Český pavilon byl zastoupen hlavně sklem. Sklo broušené, ryté, lustry, zrcadla, figurky. Byl považován za vkusný, ale drahý. My jsme se prezentovali s hračkami a polštářky a také s výrobou skleněných figurek, což bylo pro návštěvníky velmi přitažlivé.
Na veletrhu se prezentovaly země z celého světa - každý stát měl svůj pavilon se svým typickým zbožím. Nejzajímavější byly země Blízkého Východu, arabské státy a některé africké země.
Mnohé státy prezentovaly také svou tradiční hudbu...hudebníci byli muži, ženy jsem neviděla... Zajímavá byla hudba arabská, turecká.
Dubai je moderní město. Začátkem 50.let 20.století zde byla objevena ropa a rozkvět země šel prudce nahoru. Rodiče nynějších mladých podnikatelů zažili dobu, kdy se bydlelo jako za starověku. Na otázku, co budou Arabové dělat, až jim dojde ropa, zněla odpověď: "Zase přesedláme na velbloudy".
Ulice jsou v Dubai rozděleny podle druhu zboží, jako ve starověku.Na rybím trhu máte zaručeně čerstvé ryby.A fíky mají úplně jinou chuť než ty naše z marketu :-)

V ulicích s metráží jsme byli v sedmém nebi.
Muzeum nomádského života zachovalo původní domečky, ve kterých se dříve běžně bydlelo. Mnoho jich v Dubai k vidění není, protože téměř vše padlo před bouráním a modernizací města. Ve skanzenu jsme zastihli tradičního léčitele, který nám ukázal pouštění žilou.


1 komentář:

  1. I’m really amazed with your posting skills as well as with the layout on your blog site. Is this a paid style or did you modify it yourself? Either way keep up the pleasant quality writing, it is rare to see a great site such as this one these days.I recently came to know about http://toysuae.com/, their Toys Dubai are very effective.
    Toys Dubai

    OdpovědětVymazat