O nás

Hračkové Šapitó založili na začátku roku 2002 Jiří a Marie Mrňávkovi zprvu pod názvem Ferdinandovské hračky podle místa působení a kořenů. V roce 2005 přijali nový název Šapitó, který lépe vystihuje blízkost k cirkusu s jeho pestrostí a nevyčerpatelnou hravostí. 

výstava na Hračkobraní 2009 / from our exhibition
První hračky z textilu vznikly začátkem roku 2002. Byly to dekorativní polštářky zvířátkových tvarů, k tomu pestré kapsáře, další bytové doplňky pro děti a také textilní drobnosti pro ty nejmenší.

výstava "Skoro jako v cirkuse" / from our exhibition

Od dekorací jsme se přiklonili k drobné hračce, pro kterou jsme hledali nějaký prvek, který by je specifikoval a odlišoval od jiných domácích tvůrců. Tak vznikli ŠAPIŤÁCI, chrastítka s kousacími kroužky, kteří byli oceněni v roce 2006 v národní soutěži Správná hračka.

 hračky Šapitó / toys Sapito

Nejdůležitější bylo ale hračky nechat odzkoušet ve Zkušebním ústavu, aby je mohli používat ti nejmenší. Tuto zkoušku je třeba každý třetí rok absolvovat znovu. Hračky z našeho ateliéru jsou bezpečné a vhodné pro děti od 0 měsíců.

dílna / work-room

 "Zavináči" - originálně řešené panenky se svinovacím kabátkem.

Textilní knížky Domeček a Agnes, ocenění Spravná hračka


V roce 2008 jsme dílnu vybavili kvalitním vyšívacím strojem, který nám pomáhá nahradit pracné ruční tisky a zároveň vytvářet originální detaily na materiálech různě chlupatých, kde není možnost použít kvalitní ruční malby.

 ***

Na okraji ateliéru vznikají od roku 2008 autorské hračky pod značkou BŘICHOPAS. To jsou hračky, které šije osobně v malých autorských sériích Marie Mrňávková.


 
Břichopas také za ta léta nashromáždil mnoho zajímavých odkazů na tvůrce hraček z celého světa a tak vznikl nápad psát blog, orientovaný především na hand made hračky.


 
V Čechách je to jedinečný počin právě svým zaměřením na tvůrce, kteří zůstávají stranou zájmů velkých magazínů, časopisů, médií. Na tomto prostoru tak máte možnost vidět různorodý přístup k hračce, zvláště textilní, které se občas svým zpracováním pohybují na hranici sběratelských kousků.

***


Na začátku roku 2014 se společné cesty Šapita a Břichopase rozdělily a každá značka funguje nezávisle na sobě. Šapitó nadále a výhradně vede principál Jiří Mrňávek.